Autor

Hezký den či večer,

Děkuji Vám za návštěvu těchto stránek . A pokud Vám tady něco udělá radost, tak budeme dva.
Fotografie  živé i neživé přírody  to  není  jen fotografování. Je to také vyjádření  vztahu k přírodě.  Reflexe  toho, co  nám příroda  a pobyt v ní  přinášejí  a  snaha  přírodu  lépe  pochopit .  

Foto Petr Bambousek

Je třeba tu naši přírodu ukazovat našim dětem a vnoučatům. A říkat jim, jak moc je ta naše příroda potřebuje. Oni jsou těmi , kteří přijdou po nás a budou se o tohle bohatství jednou starat. A na nás záleží jak dobře to budou dělat…..

 foto: Rosťa Stach

Foto Rosťa Stach

Nejsem už nejmladší . Fotil jsem už s Flexaretou VI,  s tátou strávil mezi vývojkami a u zvětšováku řadu večerů. Za začátek své „novodobé“ fotografické práce považuji ale až moment, kdy jsem začal používat na voliči digitální zrcadlovky jiné programy než zelený čtvereček či písmenko P. Kdy jsem zjistil, co je to RAW. A pochopil tu zoufalou skutečnost, že exponovat a stáhnout fotku do počítače, je jen jedna malá část celé téhle legrace.

foto: Zdeněk Souček

Foto Zdeněk Souček

Fotografování je docela určitě zdravý sport. Neplatí pro mne ona okřídlená věta jednoho známého českého fotografa živé přírody (a také bezva kluka) : „ Co je dál než 15 metrů od auta už není fotogenické“. Fotobatoh může mít 5 ale klidně i 15 kg. Které chci/musím někam , k něčemu zajímavému, dovléci. Ale i malá procházka s foťákem po parku, kolem rybníka , v zoo či po staré Praze, je hezkým zážitkem a takovým malým sportovním výkonem.

foto: Michal Jirouš

Foto Michal Jirouš

Je to tak trochu i šachová partie. Kterou hraji sám se sebou za pomoci takových „figurek“ jako je manuál k mé zrcadlovce, Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Zoner Photo Studio, DPP , Photomattix, PTGui .. … Hlavolamů, které někdy nelze ani úplně pochopit , ani je dokonale ovládnout. Jen se postupně přibližovat jakési pomyslné subjektivní dokonalosti…. Záležitost na dlouhé zimní večery. Pomyslný „ježek v kleci“. Zvládnout fotografický software znamená, obrazně řečeno, rozloučit se s rodinou a přáteli ….

foto: Mirek Krupka

Foto Mirek Krupka

Je třeba přemýšlet a učit se spostu věcí. Rozsah této problematiky se paradoxně  zvětšuje v závoslosti na tom, čím víc člověk o fotografování ví  a čím víc si o to všem přečte nebo se dozví při setkání  se zkušenějšími kolegy. Fotografování je především o hledání a poznávání. Nových míst, témat, pohledů na přírodu, lidi, architekturu, zvířata . O setkávání se stejně "postiženými lidmi".  Jsem moc rád, že jsem mezi nimi našel pár přátel.

Foto Martin Platil

Závidím těm, kteří si mohou dovolit specializovat se na jedno či dvě témata. Rozvíjet je a zdokonalovat. Práce, která mne živí, mi ale takový luxus nedovoluje . Musím vycházet z možností, které mám. A tak vedle krajiny  a živé přírody se pokouším věnovat se na  pracovních cestách také trochu architektuře staveb.

Foto David Hemmings    (zleva: Mirek Zítek,Jan Pavlíček, Pavel Záhorec, Jan Harant)

Používám fotoaparáty CANON s řadou potřebných objektivů (14 - 500 mm). Mezi  ně se
"vetřel" ještě jeden objektiv Zeiss. Snad bych to ani neměl přiznávat ale když jsem se před lety rozhodoval mezi CANONEM a NIKONEM, název CANON se mi prostě jen víc líbil...

foto: Lumír Koutník

Foto Lumír Koutník

Proč vlastně webové stránky, když na internetu je tolik fotografií od vynikajících fotografů ? Jaký to dává smysl vytvářet něco podobného co už přede mnou vytvořili jiní. Pro mne je asi největším přínosem webových stránek to, abych tu spoustu fotek co udělám, protřídil , zpracoval, a uvedl do nějakého „koukatelného stavu“. Pomyslný bič, který mne nutí zpracovat výsledky své práce . Fotka se budťo líbí a nebo ne. Většinou to rozhodne zdravý selský rozum. Budu rád za každou kritiku . A byl bych ještě raději, kdyby se vedle případné kritiky objevila i rada, jak to dělat lépe. Pro tohle všechno jsem si tyto stránky udělal. Abych se posunul někam dál.

Ale také proto, abych se s někým o tohle všechno podělil. A třeba i přivedl k tomuhle hezkému koníčku někoho dalšího. Nejen ze svých blízkých či známých ale třeba i těch, kteří se na tyhle stránky dostali zcela náhodně.

 

Foto Pavel Záhorec

Foto  Pavel Záhorec  (David Hemmings, Jan Pavlíček)

-konec-

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace